تبلیغات
آغاز سخن با نام خدا

آغاز سخن با نام خدا
الهی! اگر طاعت بسی ندارم در هر جهان جز تو کسی ندارم
نویسندگان

وظایف مردم و علما در برابر تحریفات عاشورا

شهید مطهری در قسمت دیگری از کتاب حماسه حسینی می فرمایند: بحث من این است كه در نقل و بازگوكردن حادثه عاشورا، ما هزاران‏ تحریف وارد كرده‏ایم.

 باز هم با كمال تاسف باید بگویم تحریفهایی كه بدست ما مردم‏ در این حادثه صورت گرفته است همه در جهت پائین آوردن و مسخ كردن قضیه‏ بوده است، در جهت بی خاصیت و بی اثر كردن قضیه بوده است. و در این‏ قضیه، هم گویندگان و علمای امت، و هم مردم تقصیر داشته‏ اند.

مسئولیت مردم

یك مطلب را لازم است قبلا بگویم كه در همه اینها مردم مسؤولند. یعنی‏ شما مردمی كه در روضه خوانیها شركت می‏كنید، هیچ خیال نمی‏كنید كه در این‏ قضیه مسؤول هستید، بلكه فكر می‏كنید كه مسؤول فقط گویندگان هستند. دو مسؤولیت بزرگ مردم دارند، یكی اینكه نهی از منكر بر همه واجب است. وقتی می‏فهمند و می‏دانند كه اغلب هم می‏دانند كه دروغ است، نباید در آن‏ مجلس بنشینند كه حرام است و باید مبارزه كنند.

 و(مسئولیت) دیگر از بین بردن‏ تمایلی است كه صاحب مجلسها و مستمعین به گرم بودن مجلس دارند و به‏ اصطلاح مجلس باید بگیرد، باید كربلا شود. روضه خوان بیچاره می‏بیند كه‏ اگر هر چه می‏گوید راست و درست باشد آن طور كه شاید و باید مجلس‏ نمی‏گیرد و همین مردم هم دعوتش نمی‏كنند، ناچار یك چیزی اضافه می‏كند. مردم باید این انتظار را از سر خودشان بیرون كنند و با رفتارشان آن روضه‏ خوانی را كه می‏میراند و مجلس را كربلا می‏كند تشویق نكنند. كربلا می‏كند یعنی چه! مردم باید روضه راست بشنوند تا معارفشان، سطح فكرشان بالا بیاید و بدانند كه اگر روحشان در یك كلمه اهتزاز پیدا كرد، یعنی با روح‏ حسین بن علی هماهنگ شد و در نتیجه اشكی ولو ذره‏ای، از چشمشان بیرون آمد واقعا مقام بزرگی است اما اشكی كه از راه قصابی كردن از چشم بیرون‏ بیاید اگر یك دریا هم باشد ارزش ندارد .

نقاط ضعف مردم:

عامه‏ مردم دو نقطه ضعف در موضوع عزاداری امام‏حسین (ع) دارند، یكی از آنها این است كه معمولا مؤسس یا مؤسسین و صاحبان‏مجالس، چه آنهایی كه در مساجد و چه آنهایی كه بالخصوص در منزلشان مجلسی بر پا می‏كنند، در حدودی كه من تجربه دارم (استثناء ندارد) آن چیزی را كه‏ می‏خواهند ازدحام جمعیت است! اگر جمعیت ازدحام كند راضی هستند اگر ازدحام نكند راضی نیستند! این نقطه ضعف است. این جلسات برای این‏ نیست كه جمعیت ازدحام كند. مگر ما می‏خواهیم سان ببینیم، مگر ما می‏خواهیم رژه برویم؟! هدف، آشنا شدن با حقایق است، مبارزه كردن با تحریفات است. این یك نقطه ضعف است

نقطه ضعف دومی كه در مجالس عزاداری هست و بیشتر از ناحیه عوام‏الناس‏ است و خوشبختانه كمتر شده است ، مسئله " شور و واویلا " بپا شدن است.‏  من نمی‏گویم‏ مجلس از جا كنده نشود،من می‏گویم این نباید هدف باشد . اگر در آن مسیر صحیح با بیان حقایق و واقعیات، بدون آنكه روضه دروغی خوانده شود، بدون‏ آنكه جعلی شود، بدون آنكه تحریفی شود، بدون آنكه برای امام‏حسین (ع) اصحابی بسازند كه در تاریخ نیست و خود امام‏حسین ( ع ) آنها را نمی‏شناسد چون وجود نداشته‏اند، بدون آنكه برای امام‏حسین (ع) فرزندانی ذكر شود كه‏ چنین فرزندانی در دنیا وجود نداشته‏اند ، بدون اینكه برای امام‏حسین (ع) دشمنانی ذكر شود كه اصلا چنین كسانی وجود نداشته‏اند ، اگر اشكی از روی‏ صداقت و حقیقت ریخت ، شور و واویلا هم بپا شد ، مجلس هم كربلا شد ، بسیار خوب است. ولی وقتی كه حقیقت و صداقت نبود، آیا باید با امام‏حسین (ع) بجنگیم، دشمنی كنیم، دروغ ببندیم، دروغ بگوییم؟!این ، نقطه ضعف مردم عوام است.

وظیفه علما

 وظیفه علما ، در دوره ختم‏نبوت مبارزه با تحریف است . خوشبختانه‏ ابراز این كار در دست است و در میان علماء بوده و هستند افرادی كه با این نقاط ضعف مبارزه كرده و می‏كنند. كتاب لؤلؤ و مرجان كه در همین‏ موضوع حادثه عاشورا نوشته شده از مرحوم حاجی‏نوری (رضوان الله علیه) است كه درست همان قیام و وظیفه‏ بسیار بسیار مقدسی است كه این مرد بزرگ انجام داده است ومصداق قسمت‏ اول آن حدیث است«اذا ظهرت البدع فی امتی فلیظهر العالم علمه». وظیفه علماست كه در این موارد حقایق را بدون پرده به مردم بگویند ولو مردم خوششان نیاید . وظیفه علماست كه با اكاذیب مبارزه كنند، وظیفه‏ علماست كه مشت دروغ‏گویان را بازكنند.


حماسه حسینی / شهید مطهری ج1
طبقه بندی: پرورشی و تربیتی،
[ جمعه بیست و چهارم آبانماه سال 1392 ] [ 16:14 ] [ سارا امانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


ازحضورشمادر وبلاگم خرسندم و امیدوارم استفاده لازم را از این وبلاگ برده باشید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
صدایاب