تبلیغات
آغاز سخن با نام خدا

آغاز سخن با نام خدا
الهی! اگر طاعت بسی ندارم در هر جهان جز تو کسی ندارم
نویسندگان

لقمان حکیم به فرزندش سفارش می کند: فرزندم دل به رضایت، ستایش و تعریف مردم نبند، زیرا هر قدر انسان در راه آن بکوشد به هدف نمی رسد و هرگز نمی تواند رضایت همه را به دست آورد.


فرزند به لقمان گفت: معنای کلام شما چیست؟ دوست دارم با مثال یا عمل یا گفتاری به من نشان دهی.


لقمان از او خواست با هم بیرون بروند. پدر با پسر با یک دراز گوش (الاغ) بیرون رفتند.


پدر سوار دراز گوش شد و پسر پیاده دنبالش به راه افتاد. در راه عدّه ای را دیدند که با یکدیگر می گویند: این مرد کم عاطفه را ببین که خود سوار شده و بچّه را پیاده به دنبال خود می برد. چه کار زشتی! لقمان به فرزندش گفت: سخن مردم را شنیدی؟


سوار شدن من و پیاده بودن تو را بد دانستند. گفت: بلی حالا تو سوار شو من پیاده به دنبالت راه می روم پسر سوار شد و پدر پیاده به دنبال او حرکت کرد. باز با گروهی برخورد کردند.آنان نیز گفتند : این چه پدر بد و آن پسر هم


بی ادب است. پدر بد است چون پسر را خوب تربیت نکرده. او سوار است و پدر پیاده! بهتر بود پدر سوار می شد تا احترامش نگه داشته شود.

پسر بی ادب است که پدر پیاده و خودش سوار است. او عاق والدین می شود. لقمان به پسر فرمود: سخن اینها را هم شنیدی. بله آقا.لقمان فرمود: حالا هر دو سوار الاغ می شویم. هر دو سوار شدند. در این حال به گروهی دیگر از مردم رسیدند. آنان با خود گفتند. دو نفر سنگین هستند. در دل آنها اثری از رحمت نیست. هر دو سوار بر یک حیوان شده‌اند. از سنگینی وزنشان پشت حیوان می‌شکند.


اگر یکی سواره، دیگری پیاده می‌رفت، بهتر بود. لقمان به فرزندش گفت. صحبت اینها را هم شنیدی : گفت بلی.


حالا حیوان را بی بار، و خودشان پیاده به دنبال حیوان حرکت کردند. باز مردم آنان را برای این‌که از حیوان استفاده نمی کنند و مرکب را جلو انداختند و خودشان به دنبال آن پیاده می‌رفتند سرزنش کردند.


لقمان به فرزندش گفت: آیا برای انسان راهی کامل برای جلب رضایت مردم وجود دارد.« بنابراین امیدت را از رضای مردم قطع کن و به فکر رضایت خداوند باش، زیرا این کار آسان است و سعادت دنیا و آخرت در همین است. »


اسلام خدمت به مردم را یک ارزش می داند. خادمان مردم هم بندگان خاصّ خداوند هستند و برای خداوند در روی زمین بندگانی وجود دارد که در جهت تأمین نیازهای مردم تلاش می کنند.


این خادمان روز قیامت در سایه ی رحمت الهی و در امنیت هستند. در چنین جامعه ای محبوب ترین شخص در نزد خداوند کسی است که به خانواده‌ی خداوند که مردم هستند، سود برساند و موجب خشنودی آنان شود. باید دقّت کرد خدمتگزاری به مردم آفت هایی هم دارد که باید آنها را شناخت. یکی از آن آفت ها منّت است.


خداوند می فرمایند: کارهای خوب خود را با منّت باطل نکنید. (سوره بقره، آیه 264)   
طبقه بندی: پرورشی و تربیتی،
برچسب ها: پند، لقمان حکیم،
[ سه شنبه دهم اردیبهشتماه سال 1392 ] [ 18:12 ] [ سارا امانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


ازحضورشمادر وبلاگم خرسندم و امیدوارم استفاده لازم را از این وبلاگ برده باشید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
صدایاب