تبلیغات
آغاز سخن با نام خدا

آغاز سخن با نام خدا
الهی! اگر طاعت بسی ندارم در هر جهان جز تو کسی ندارم
نویسندگان

همشهریان عزیز در حفظ و نگهداری طبیعت کوشا باشیم.سیزده فروردین؛ روز طبیعت، روز پایان دوره جشن های نوروزی است. در این روز مردم بنابر یک سنت فرهنگی از خانه ها بیرون و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت و در کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبارها به شادی بگذرانند.

اما متاسفانه همه ساله سیزده پدر حضورناگهانی میلیونها نفر در عرصه های طبیعی موج گسترده ای از تخریب و آلودگی به جای می گذارد که جبران پیامدهای ناگوار آن اگر نگوییم ناممکن اما دست کم اینکه بسیار دشوار و پر هزینه است .

این پیامدها بیشتر دامن منابع طبیعی همچون جنگلها و مراتع را در بر می گیرد ، زیرا این عرصه ها بسیار گسترده بوده و از سوی دیگر همچون پارک های ملی ومناطق حفاظت شده دارای ورودی های مشخص جهت کنترل حجم مسافران ورودی نیست.

همین محدودیت ها و در کنار آن رفتارهای وندالیستی موجب می شود که روز طبیعت که برای تاکید بر نگهداری طبیعت نامگذاری شده است، خود بر روزی تبدیل شود که بیشترین خسارت بر آن وارد می شود.

باید گفت پیوستگی زندگی مادی و معنوی انسان با طبیعت امری قطعی و زمینه‌ساز تعالی و پیشرفت او است که طبیعت سرشار از مواهب الهی علاوه بر اینکه منابع فراوانی را در اختیار بشر قرار داده، الهام‌ بخش عناصر اصلی رشد معنوی او به شمار می‌رود؛ زیرا برای آرامش فکری و روحی بشر، خلاقیت و نوآوری با موضوع سلامت انسان و طبیعت از دیرباز به صورت مشترک مورد توجه و اهمیت خاص همه جوامع قرار داشته و بدین لحاظ حفاظت از محیط‌زیست را باید یک امر حیاتی تلقی کرد.

در واقع کلیه موجودات چرخه طبیعت به محیطی امن و طبیعتی آرام که محل زیست و پرورش آنان است، نیازمندند؛ پس تخریب و بر هم زدن نظم این چرخه محیط از تهدیدات اصلی برای آنان محسوب می‌شود و در صورت عدم استفاده صحیح از آن، آینده دشوار، سخت و پرهزینه‌ای برای جوامع انسانی رقم خواهد خورد.

مسلماً کسی به اندازه انسان در حفظ و نگهداری طبیعت موثر نیست. پس هیچ انسانی حق ندارد که در حق طبیعت احجاف کند و هر گونه ظلم و ستم را بر آن روا دارد.

در این راه اگر پدر و مادرها از همان دوران کودکی ، فرزندان خود را با طبیعت آشتی دهند، این ارتباط دوستانه با طبیعت ، اتفاقات خوشایندی را برای هستی رقم خواهد زد. در مناطقی که هنوز مردم آن با طبیعت ارتباط تنگاتنگی دارند و زندگی شان از طریق این ارتباط دو جانبه تأمین می شود، این دوستی غیر قابل انقطاع به نظر می رسد و مردم نسبت به طبیعت همانند فرزندانشان احساس مسئولیت می کنند و برای آن دل می سوزانند تا طبیعت نیز در برقراری یک زندگی آرامش بخش و مستغنی مددیار آنان باشد. در عین حال روحیه این آدم ها با طبیعت پیرامون خود گره خورده است و گویی این دو یکی شده اند. مردمانی که در شهرهای بزرگ سکنی گزیده اند و بنا به شرایط روز ، کمتر در ارتباط با طبیعت هستند، هیچ چاره ای ندارند جز اینکه فرصت های به دست آمده را صرف ارتباط با طبیعت کنند. بسیاری از روانپزشکان نیز بر این نکته تاکید کرده اند که ارتباط انسان با طبیعت ، ثمرات مفیدی را در پی خواهد داشت و در صورت قطع چنین ارتباطی انواع بیماری های روان پریشانه زندگی فردی و جمعی آنان را تهدید خواهد کرد.

بنابراین از تمامی دوستداران طبیعت و منابع ملی ایران انتظار می رود با توصیه به همه شهروندان برای حضور کاملاً کنترل شده در طبیعت به گونه ای که کمترین اثر مشهود را در پایان سفر به جا بگذارد، بکوشند طبیعت گردی پاک و مسئولانه به یک وظیفه ملی و فریضه دینی اخلاقی تبدیل شود.
طبقه بندی: آموزشی ، پرورشی و تربیتی، مناسبت ها،
برچسب ها: روز طبیعت،
[ دوشنبه دوازدهم فروردینماه سال 1392 ] [ 20:31 ] [ سارا امانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


ازحضورشمادر وبلاگم خرسندم و امیدوارم استفاده لازم را از این وبلاگ برده باشید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
صدایاب