تبلیغات
آغاز سخن با نام خدا

آغاز سخن با نام خدا
الهی! اگر طاعت بسی ندارم در هر جهان جز تو کسی ندارم
نویسندگان

20نکتة مهم و کلیدی برای آمادگی دانش آموزان در ایام  امتحانات


دانش آموز عزیز سلام ، خداقوت.

حتما خودتان هم به این نکته توجه دارید که در ایام امتحانات ، نتیجه ی یک ترم تلاش موثرتان را باید ببینید.

انسان های موفق کسانی هستند که نسبت به  لحظه های کلیدی زندگی ، حساسیت بیشتری دارند و در زندگی خود شاهکار می آفرینند.حتما شما هم جزو همان دسته هستید.

1. هرروز صبح با نام خدا و توکل بر او, و کمک از او و با یاد او ، کارتان را شروع کنید

2. تفکر مثبت و منطقی و دید واقع‌بینانه نسبت به  وضعیت خودتان داشته یاشید.

 نقطه‌ای را که الان در آن قرار دارید (ازنظر کمیت و کیفیت) کاملاً شناسایی کنید.

 سعی کنید حتی‌الامکان با خودتان صادقانه رودررو شوید.واقعیت همان است که شما الان هستید.کسانی که با خودشان روراست تر باشند در آزمون ها موفق تر خواهندبود.

3. به جای توجه به اطرافیان خود و ایجاد زمینه‌های منفی در رقابت، سعی کنید به خودتان و وضعیت دیروزتان توجه کنید و آن‌را توسعه و افزایش دهید. با دیروزتان و گذشتة خودتان و به‌طور کلی با خودتان به‌رقابت بپردازید

4. با کمک مشاور خود سعی کنید نقطه ضعف هایتان را شناسایی کنید و بلافاصله نسبت به رفع آن اقدام نمایید. بررنامه ریزی واقعی یعنی هنر تصمیم سازی مستمر و توجه به اولویت بندی ها و تنظیم وقت و توزیع آن و استفاده ی سریع و دقیق وصحیح و به موقع از آن

5. اضطراب و استرس خود را در حدی تنظیم کنید که باعث افزایش کارائی شود. بیشترین سطح عملکرد در زمانی صورت می‌گیرد که از استرس مثبت و  متوسط و طبیعی برخوردار هستید. هروقت دچار حالت اضطراب شدید با پیام مثبت و سؤال مؤثری که در ذهن خود طرح می‌کنید زمینه‌های حرکت بهتر در راستای هدفتان را فراهم کنید.هر لحظه که اضطراب دارید نشان گر آن است که باید جدی تر اقدام کنید.

اضطراب و حالت نگرانی را به نشانه ای برای عمل سریع تر و دقیق تر تبدیل کنید.

6. کسانی در امتحانات موفق می‌شوند که قبل از حضور در جلسة آزمون وضعیت دقیق خود را از نظر میزان تسلط بر قسمت‌های مختلف دروس و مباحث مختلف آن کاملاً مشخص کرده‌باشند. دقیقاً باید بدانید که در جلسة آزمون کدام بخش از مباحث را کاملاً مسلط هستید و در کدام بخش تسلط کمتری دارید و در کدام بخش وضعیت معمولی دارید و کدام بخش‌ها نیاز به تفکر و بررسی بیشتری دارد و در کدام قسمت‌ها اشکالات خاص دارید و کدام قسمت‌ها را فرصت نکرده‌اید دقیق مطالعه کنید. اگر به این ارزیابی منطقی برسید می‌توانید براساس آن وقت خود را تنظیم کنید و بدون دلیل وقت خود را در موضوعاتی که از تسلط قابل قبول برخوردار نیستید هدر ندهید.

7. در فرصت‌های باقی‌مانده، دروس خود را به‌طور دقیق سازماندهی کنید. تهیة یادداشت‌های مؤثر از قسمت‌های فرار و مهم مباحث مختلف باعث نظم‌دهی در فکر و حافظه می‌شود. وقتی که در تهیة این خلاصه‌ها مصرف می‌کنید وقت هدر رفته‌ای نیست و باعث افزایش فعالیت ذهن و تثبیت واقعی مطالب می‌شود.

8. رفع اشکالات در مباحث مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است. همراه با رفع اشکال باید به دلایل ظهور و بروز اشکال نیز توجه داشته‌باشیم. آن‌چه مهم است توجه به این نکته است که چرا این اشکال پیش آمد. اگر ریشة پیدایش  این اشکال شناسایی نشود احتمال این‌که مجدد با آن روبه‌رو شوید وجود دارد. فقط به رفع اشکال اکتفا نکنید.سعی کنید دلیل اصلی ایجاد اشکال را حتما رفع کنید.

9. قرارگرفتن در وضعیت ریلکس و آرام را باید قبل از امتحات ، کمی تمرین کنید.

 تجسم دقیقی از وضعیت مثبت در جلسة آزمون عامل مهمی در تنظیم ضمیر ناخودآگاه به شمار می‌آید. سعی کنید ناخودآگاه خود را برای ظهور و حضور موفق در جلسة آزمون آماده کنید.

10. از ارسال کلیة پیام‌های منفی و مخرب و زهرآلود به ذهن جداً خودداری کنید.از واژه هاو عبارات مثبت ، بیشتر استفاده کنید مثلا به جای این که بگویید (خسته هستم) ، بگویید (نیاز به استراحت دارم)

11. بعضی‌از قسمت‌های مهم مباحث را در برگه‌های بدون خط و با رنگ‌های مختلف و ترجیحا به شکل شبکه ای و درختی یادداشت کنید و در اتاق خود نصب کنید.

12 تا جایی که می‌توانید تکرارهای صحیح و منظم انجام دهید.کارت هایی را درست کنید که یک طرف آن تعدادی سوال و طرف دیگر ، پاسخ سوالت را بنویسید.

13. به‌خاطر داشته‌باشید همین امروز بخشی از سرنوشت شما رقم می‌خورد.

14. هرشب قبل از خواب به مدت نیم ساعت قسمت‌های مهم مباحث را خیلی سریع مرور کنید.

15. مطالب را حفظ نکنید؛ بفهمید و پس‌از فهم تجسم کنید و با تداعی‌های ذهنی و تجسمی خاصی همراه سازید. (دقیقاً مجسم کنید و ارتباط‌های آن‌ها را با موضوعات دیگر در ذهن خودتان ترسیم کنید.)

16. هنگام خواب افکار نگران‌کننده  و مشکلات را در ذهن خود مرور نکنید. با یک تجسم مثبت و احساس شکر و توجه به نقاط قوت و دارایی های خدادادی  و خیلی راحت با یاد خدا و توکل به او بخوابید.آخرین آیه سوره ی مبارکه ی کهف را قرائت نمایید تا به بیدارشدن شما کمک نماید.

17. در جلسه ی آزمون ،حتماً ابتدا باید سؤالات ساده‌تر را پاسخ دهید تا ذهن شما برای پاسخ به سوالات دشوارتر آماده شود.

18. متوجه باشید که درجة دشواری سؤال‌ها یکسان نیست. در برخورد با سؤال‌های مشکل خونسردی خودتان را حفظ کنید و به‌هیچ‌عنوان وقت خودتان را هدر ندهید، علامت خاصی در کنار آن سؤال بگذارید و فعلاً عبور کنید تا در فرصت بعدی به سراغ آن بروید.

19. در حد تکلیف و وسعت خودتان کار کنید به‌گونه‌ای که از وجدان راضی و مطمئن برخوردار باشید و نتیجه را به او بسپارید.از لحظه لحظه ی وقت هایتان استفاده کنید. هر ثانیه تلاش امروز به منزله ی سرمایه گذاری برای آینده است.

20-به تغذیه ی خود در ایام امتحانات ، بیشتر توجه کنید. تنفس عمیق که اکسیژن خون شما را تامین می کند بسیار ضروری است. خوردن سیب ، کنجد ،  کندر ، مویز و روزی یک لیوان شیر توصیه شده است.

پایان هر امتحان ، پس از استراحت موثر و تنفس درست ، بلافاصله خودتان را برای آمتحات بعدی آماده کنید. به نتایج امتحان قبلی خود فکر نکنید.

با آرزوی موفقیت و سرافرازی شما در تمامی امتحانات زندگی
طبقه بندی: آموزشی ، پرورشی و تربیتی،
برچسب ها: آمادگی دانش آموزان در ایام امتحانات،
[ چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشتماه سال 1392 ] [ 12:13 ] [ سارا امانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


ازحضورشمادر وبلاگم خرسندم و امیدوارم استفاده لازم را از این وبلاگ برده باشید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
صدایاب